CO Z RECYKLINGIEM PANELI FOTOWOLTAICZNYCH?
Recykling paneli fotowoltaicznych na zapas martwi wielu użytkowników.
Czas działania fotowoltaiki wynosi zazwyczaj ponad 20 lat, jednak już teraz słychać pytania, co stanie się z tonami elektrycznego sprzętu.
Fotowoltaika jest młodą technologią, która przebojem weszła na polski rynek. Trudno wskazać jej słabe strony, ale niektórzy wskazują na przyszły recykling, który będzie wyzwaniem. Argumenty są jednak zupełnie nietrafione.
Jak wygląda recykling paneli?
Obecne technologie pozwalają na to, by zużyty panel fotowoltaiczny nie był szkodliwy dla środowiska. Przede wszystkim odzyskuje się około 90 proc. surowców, jakie ma panel fotowoltaiczny. Sam recykling zaś obejmuje nawet 100 proc. samego sprzętu.
To znaczy, że nic nie musi trafić na składowiska odpadów, przed czym bronią zresztą skutecznie unijne i krajowe regulacje. Fotowoltaika podlega w Unii Europejskiej tym samym przepisom, co sprzęt elektroniczny. Panele fotowoltaiczne umieszczono w tej samej grupie co telewizory, odtwarzacze muzyki czy wideo. Od 2021 roku co najmniej 65 proc. masy wprowadzanego takiego sprzętu elektronicznego musi zostać zebrane z rynku. Jeśli chodzi o poziom odzysku to minimalny próg wynosi 85 proc., a poziom recyklingu – 80 proc.
Co daje recykling paneli fotowoltaicznych?
W Polsce utylizacja paneli staje się coraz bardziej opłacalna, ponieważ mikroinstalacje fotowoltaiczne ma już około milion Polaków. Rynek jest na tyle duży, że firma z Torunia uruchomiła usługę przyjmowania zniszczonych, starych i niepotrzebnych paneli. Po pierwsze przewody, skrzynki przyłączeniowe łatwo się demontuje. Najtrudniejsze są wafle krzemowe, ale można je wykorzystać ponownie. Jeśli są w dobrym stanie technicznym poddaje się je wytrawianiu kwasem i ponownemu wzbogacaniu. Uszkodzone przetapia się i wykorzystuje ponownie w nowych modułach fotowoltaicznych. Najłatwiejsze do przetworzenia są elementy szklane i aluminiowe, które jako materiały są znane recyklerom od dawna. Odzysk ich jest możliwy na poziomie ok 90 proc. Natomiast elementy plastikowe i pozostałe najczęściej się topi.